Elegancja i wygoda w jednym. Dlaczego warto nosić kolczyki z zapięciem angielskim
Istnieje kilka rodzajów zapięć kolczyków: sztyfty, bigle otwarte, klasyczne, klipsy, rybki. To, jakie nosimy, zależy przede wszystkim od naszych przyzwyczajeń oraz upodobań. Jednak te najbardziej wytworne, eleganckie modele posiadają najczęściej bigle w stylu angielskim. Co kryje się za tą tajemniczą nazwą i dlaczego panie tak chętnie je wybierają? I czy kolczyki z takim zapięciem są komfortowe w noszeniu? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdują się w poniższym tekście.
Mechanizm zapinania bigla angielskiego jest bardziej złożony
Kolczyki ze wspomnianym rodzajem zapięcia wyróżniają się przede wszystkim ciekawym układem. Mają one mały zawias, za pomocą którego odgina się ruchomą część, a tę nieruchomą przeciąga przez ucho. Po założeniu kolczyka mechanizm się zatrzaskuje, uniemożliwiając tym samym wypadnięcie biżuterii z ucha. Dzięki temu zapięciu możemy nosić ulubione kolczyki nawet zimą, w towarzystwie grubych swetrów, szalików i czapek. Bigiel angielski gwarantuje, że nie zgubimy ich przez przypadek. W tym miejscu należy także zaznaczyć, że w prostu sposób możemy regulować zatrzask w tym zapięciu. Wystarczy sztyft który wchodzi do płatka ucha delikatnie dogiąć w kierunku zawiasu - aby zapięcie znaowu się zatrzaskiwało jak należy.
Zanim wybierzemy kosztowności w sklepie, warto zorientować się, jaki rodzaj zapięcia okaże się dla nas najbardziej wygodny. Bigle angielskie bowiem można podzielić na trzy podkategorie: zwykłe, gdy konstrukcja jest prosta, a zapięcie wciska się w specjalnie przygotowaną szczelinę. Drugi rodzaj to lira, charakteryzująca się bardziej okrągłym kształtem. Taki bigiel będzie ładnie wyglądać, jeśli dane kolczyki srebrne lub złote posiadają niewielkie kamienie o podobnej formie albo w ogóle ich nie mają. Ostatnią kategorią są zapięcia z lusterkiem, czyli z miejscem na naklejenie minerału czy kamienia szlachetnego.
Kolczyki z angielskim biglem: stylowe, wygodne i trwałe
Tego rodzaju biżuteria posiada sporo niezaprzeczalnych zalet. Jedną z nich jest wspomniana już wygoda. W odróżnieniu od otwartych bigli zapięcie angielskie gwarantuje nam, że kolczyki nie zaczepią się o ubranie (na przykład w zimie) i nie wypadną niezauważenie. Dodatkowym plusem jest fakt, że bigiel ten osadza się na grubszym druciku, niż inne rodzaje zapięcia, nie grozi im więc szybkie uszkodzenie czy deformacja. Trwały mechanizm zapinania sprawia, że żadna część się nie wygina i nie łamie. Bigle angielskie mają też kilka wad. Zdarza się bowiem, że elementy kolczyków nie są do siebie dobrze dopasowane, co skutkuje otwieraniem zapięcia, a w takim przypadku skuteczna będzie jedynie jego wymiana. Są też nieco trudniejsze w zakładaniu, niż bigle otwarte, łezki czy rybki o anatomicznej formie.
Kolczyki z zapięciem angielskim odznaczają się elegancją i wytwornością, dlatego są chętnie stosowane do wytwornych, droższych kolczyków. W Top Silver wiemy, że każdy element biżuterii może być dekoracją, dlatego znajdziecie u nas wiele kunsztownych wzorów akcesoriów właśnie z zapięciem angielskim.